KRİTİK GÖRÜŞME!

Cumhurbaşanı Erdoğan Hollanda Başbakanı Rutte ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi öncesinde Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile telefonda görüşerek İsveç'te Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırıların fikir özgürlüğü kisvesi altında meşrulaştırılmasının kabul edilemeyeceğini belirtti. Görüşmede ayrıca ikili ilişkiler, İsveç'in NATO üyeliği süreci, terörle mücadele ve Rusya-Ukrayna Savaşı gibi konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi öncesinde Hollanda Başbakan Mark Rutte ile telefonda görüştü. Erdoğan'ın İsveç'te Kuran'a yönelik saldırıların fikir özgürlüğü kisvesi altında meşrulaştırılmasının kabul edilemeyeceğini belirttiği sözler iki liderin görüşmesine damga vurdu.

İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİ SÜRECİ ELE ALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rutte'nin görüşmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklama şu şekilde; "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede ikili ilişkiler, İsveç'in NATO üyeliği süreci, Avrupa'da Kur'an-ı Kerim'e yönelik provokatif eylemler ile bölgesel ve küresel meseleler ele alındı.

"TERÖRÜ ÖVEN GÖSTERİLER ATILAN ADIMLARI BOŞA ÇIKARDI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki sene Türkiye-Hollanda Dostluk Anlaşması'nın 100'üncü yılının kutlanacağını hatırlatarak üst düzey ziyaretlerle ikili ilişkilerin taçlanacağına inandığını ifade etti. İsveç'in NATO üyeliği sürecinin de ele alındığı görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'in terörle mücadele mevzuatında değişiklikler yaparak doğru yönde adımlar attığını ancak terör örgütü PKK/PYD/YPG yanlılarının serbestçe terörü öven gösteriler düzenlemeye devam etmesinin atılan adımları boşa çıkardığını belirtti.

"BU AÇIKÇA BİR İFADE SUÇU"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda Başbakanı Rutte'ye İsveç'te mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'e yönelik gerçekleştirilen saldırıların fikir özgürlüğü kisvesi altında meşrulaştırılmasının da kabul edilemeyeceğini belirterek yapılanların açıkça ifade suçu olduğunu ifade etti. Görüşmede liderler ayrıca, 11-12 Temmuz'da Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta gerçekleştirilecek NATO zirvesinin en önemli gündem maddelerinden birinin de Rusya-Ukkrayna Savaşı olacağı konusunda mutabık kaldı."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu