ABD'den Açıklama

ABD, DEAŞ lideri Usame El Muhacir'i Suriye'nin doğusunda etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

Terör örgütü DEAŞ’ın lideri olduğu ifade edilen el-Muhacir, Suriye’nin doğusunda CENTCOM tarafından düzenlenen saldırıda öldürüldü. CENTCOM Komutanı General Michael Erik Kurilla konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 'DEAŞ'ın bölge genelinde yenilgiye uğratılması konusunda kararlı olduğumuzu açıkça ifade ettik. DEAŞ sadece bölge için değil, bölgenin çok ötesinde bir tehdit oluşturmaktadır' ifadelerini kullandı.

RUSYA MÜDAHALE ETTİ

ABD hükümeti, hava saldırısının 7 Temmuz Cuma günü yapıldığını ve Rus uçaklarının saldırıyı engellemek için 2 saat boyunca girişimde bulunduğunu açıkladı. Saldırıda ise herhangi bir sivil yaralanmadı. ABD'nin yayınladığı yazılı açıklamada terör örgütü ile mücadelenin devam edeceğine vurgu yapıldı. Öte yandan CENTCOM söz konusu operasyonda MQ-9 model İHA'ların kullanıldığını bildirdi.

EN CİDDİ OPERASYONLARDAN BİRİ'

CNN Türk Dış Haberler Editörü Enver Kaptanoğlu ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada saldırıda sivil can kaybının yaşanmadığını belirtti. Kaptanoğlu açıklamalarının devamında şöyle dedi:

'Şimdi merkez kuvvetler komutanlığının açıklamasında şu detay var. Cuma gününün sabahında MQ-9 Amerikan İHA’ları Rus savaş uçakları tarafından taciz edilmişti. Aynı İHA’lar DEAŞ liderinin etkisiz hale getirildiği operasyonda kullanıldı diyerek Rusya ile gerilime atıfta bulundular.

Özellikle Suriye’nin doğusunda ABD’nin öncülüğündeki koalisyonun DEAŞ operasyonu devam ediyordu. En ciddi operasyonlardan bir tanesi bu oldu.

DEAŞ’A karşı operasyonlarımız devam edecektir. DEAŞ liderinin etkisiz hale getirilmesi ile DEAŞ’ın hareket etme kabiliyetini engellemiş oldu. Terör faaliyetlerine yönelik planlarını engellemiş olduk açıklaması var. ABD merkez kuvvetler komutanlığı cuma günü operasyonun gerçekleştiğini açıkladı'

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu