Türkiye İsveç ve Finlandiya'nın NATO Üyeliğine Onay Verdi mi?

Türkiye İsveç ve Finlandiya'nın NATO Üyeliğine Onay Verdi mi?.... Türkiye'nin geçtiğiniz hafta karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay verip vermediği merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi için Madrid'e gitmişti. Orada yapılan görüşmelerin sonucu ne oldu? İşte ayrıntılar:

Türkiye İsveç ve Finlandiya'nın NATO Üyeliğine Onay Verdi mi?

MÜTABAKAT İMZALANDI!

NATO Sekreteri, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Finlandiya ve İsveç dışişleri bakanlarının yer aldığı görüşme sonrasında varına mutabakat metni belli oldu. Buna göre Türkiye İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine onay vermiş oldu.

TÜRKİYE İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN ÜYELİĞİNE NEDEN KARŞI ÇIKIYORDU?

Öte yandan Türkiye, 1952'den bu yana üye olduğu NATO'nun açık kapı politikasını destekleyen bir tutum izliyor. Soğuk Savaş sonrası dönemde 1999 ve 2004'de eski Sovyet bloku ülkelerinin ittifaka katılmasını da destekledi.

İsveç ve Finlandiya'nın katılımına itirazının nedeni ise bu iki İskandinav ülkesinin, "Türkiye'nin terörle mücadelesine destek vermemesi" ve PKK'nın Suriye uzantısı olan YPG'ye destek vermeleri oluşturuyor.

TÜRKİYE HANGİ ŞARTLA İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİNE ONAY VERDİ?

Türkiye İsveç ve Finlandiya'nın YPG ve PKK konusunda ülke içinde yapacakları terör kanununda ciddi adımların olacağı ve Türkiye ile tam işbirliği yapılacağı konusunda mutabakat sağlanması dolayısıyla üyeliğe onay verdi.

Ayrıca savunma sanayiinde ve PKK/YPG'ye destek verme konusunda geri adım atacağı taahhüdünden dolayı da üyeliğe onay çıkmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu