Fiyatları Koyan Allah'tır Hadisi Sahih mi? Böyle bir Hadis-i Şerif var mı?

Fiyatları Koyan Allah'tır Hadisi Sahih mi? Böyle bir Hadis-i Şerif var mı?... Son günlerde diyanetin yayınladığı fetva ile gündeme gelen "Fiyatları Koyan Allah'tır" Hadisi doğru mu? Diyanet bu fetvayı ne zaman yayınladı? İşte tüm merak edilenler....

Diyanet işleri başkanlığının 2017 yılında ki sorulan bir soruya verdiği cevap nedeniyle gündeme gelen "Fiyatları Koyan Allah'tır" hadis-i şerifinin Cumhuriyet gazetesi tarafından haber yapılması, bir çok tepkilere neden oldu.

Fiyatları Koyan Allah'tır hadisi Doğru mu?

Hz. Enes (radiyallahu anh) anlatiyor: "Halk Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'e muracaatla: "Ey Allah'in Resulu, fiyatlar yukseldi, bizim icin fiyatlari siz tesbit edin" dediler. Resulullah (aleyhissalatu vesselam) onlara su cevabi verdi: "Fiyatlari koyan Allah'tir. Rizki veren, artirip eksilten de O'dur. Ben ise, hic kimse benden ne kan ne de mal hususunda hak talebinde bulunmaz oldugu halde Allah'a kavusmami diliyorum."
Ebu Davud, Buyu 51, (3451); Tirmizi, Buyu 73, (1314). Tirmizi hadisin sahih oldugunu soylemistir.

Diyanet Fetvayı Ne Zaman Vermiş?

Diyanet işleri başkanlığına bağlı din işleri yüksek kurulu 2017 yılında sorulan bir soru üzerine verdiği fetvanın 2022 yılında yeni verilmiş ve güncel ekonomik krizle bağlantılı bir açıklamaymış gibi gösterilmesi tepkilere neden oldu.

Fiyatları Koyan Allah'tır Hadisi Sahih mi? Böyle bir Hadis-i Şerif var mı?

Gazeteci yazar Fehmi Koru bugünkü yazısında, “Diyanet’ten hayat pahalılığına karşı fetva: Fiyatları tayin eden Allah’tır” başlığıyla verilen haberlere tepki gösterdi. Fehmi Koru, “Bu fetvaya göre piyasa -haşa- Allah mı oluyor? Diyanet’ten çıkan fetva tam olarak o başlığı doğrulamıyor zaten. Vatandaşın biri Diyanet’e “Ticarette kâr haddi var mıdır?” sorusunu yöneltmiş; oradan da “Kesin kâr haddi yoktur, İslam dini bunu piyasa şartlarına bırakmıştır” sonucu çıkan bir fetva verilmiş. Fetvayı kaleme alan şahıs, o sonuca nasıl varıldığını delillendirirken “Şüphe yok ki, fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah’tır” hadisini de zikretmiş… “Fiyatları tayin eden Allah’tır” başlığı oradan cımbızlanmış…” dedi.

Diyanet'ten fetva ve manşet için açıklama

'Fiyatlar' konusunda verilen fetva farklı yerlere çekilince Diyanet İşleri Başkanlığı bir açıklama yayınladı. Diyanet, "Yüce dinimiz İslam’ın ilkelerinin bilgisizce alaya alınması, en hafif tabirle saygısızlıktır. Bu konuda yazan, konuşan, yorum yapan herkesi son derece özenli ve dikkatli olmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun açıklaması şöyle:
* "Din İşleri Yüksek Kurulumuz tarafından 2017 yılında hazırlanmış bir kurul fetvasında geçen hadis-i şerifin bazı medya mecralarında bağlamından kopartılarak gündeme taşınması üzerine aşağıdaki hususların kamuoyuyla paylaşılmasında fayda mülahaza edilmiştir:

Usul olarak, hadis rivayetleri, diğer deliller ile birlikte ve bağlamı dikkate alınarak anlaşılmalıdır. “Şüphe yok ki, fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah’tır…” şeklinde nakledilen rivayette kastedilen, 2012 yılında Başkanlığımız tarafından yayımlanan “Hadislerle İslam” adlı eserde açıklandığı üzere şudur: Hz. Peygamber, ticârî işlemlerde spekülasyona, belirsizliğe ve taraflar arasında anlaşmazlığa yol açacak her tür muameleye mâni olduğu ve fiilî tedbir aldığı hâlde, fiyat konusunda sınırlama getirmeyi uygun bulmamıştır. Zira fiyatların sınırlandırılması, şehir dışından Medine çarşısına mal getirerek satan tüccarların, kendilerine başka pazarlar aramasına sebep olacak, dolayısıyla Müslüman şehir halkının sıkıntı yaşaması ve karaborsacılığa yenik düşmesi gibi bir sonuç oluşturabilecekti. Savaş şartlarının etkisini gösterdiği Medine çarşısını bir kez daha altüst edebilecek bir uygulama olacağı gerekçesiyle Hz. Peygamber’in kaçındığı fiyat sınırlaması, sonraki yüzyıllarda İslâm toplumlarında ortaya çıkan yeni şartlar doğrultusunda yeniden gündeme getirilmiş ve fiyatların aşırı derecede yükseltilmesini engelleyecek şekilde tedbirler alınmasına izin verilmiştir. İslâm alimleri, doğuracağı neticeler açısından bu uygulamanın, Hz. Peygamber’in dikkate aldığı maksatlara uygun olduğunu belirtmişlerdir. (Hadislerle İslam, V, 114. )

Hadisler alaya alınmıştır
Ayrıca üzülerek belirtelim ki, ‘İslam dininin kesin bir kâr haddi koymadığının ve bunu piyasa şartlarına bıraktığının’ anlatıldığı cevap, bazı medya mecralarında dini değerlerin hedefe konulduğu, metin içerisinde yer alan hadis-i şerifin alaya alındığı bir noktaya taşınmıştır. Yüce dinimiz İslam’ın ilkelerinin bilgisizce alaya alınması, en hafif tabirle saygısızlıktır.

Bu konuda yazan, konuşan, yorum yapan herkesi son derece özenli ve dikkatli olmaya davet ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu