Emeklilerin Zam Oranı Belli Oldu

Emeklilere, enflasyon ile birlikte 6 aylık yüzde 25 oranında zam yapılacak. Düzenleme TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen torba yasa teklifine eklendi ve kabul edildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen memur maaşında zam artışı ilgili vergi düzenlemelerini kapsayan kanun teklifine önerge ile yeni bir madde ihdas edildi. Maddeye göre, işçi, memur ve BAĞ-KUR emeklilerinin zam oranı yüzde 25’e çıkarıldı. Yüzde 25'lik zam oranından 2023 yılı Ocak ayından önce ve 2023 yılı Ocak ayında emekli aylığı bağlanmış kişiler faydalanabilecek. Buna göre, EYT'den faydalanan vatandaşların da bu kapsama alınması için ayrı bir önerge verileceği öğrenildi. Eklenen madde komisyonda kabul edildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 milyon emekliyi ilgilendiren bir haber vermişti. Emeklilerin beklentilerini göz ardı etmediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yapılabilecek iyileştirmeler hususunda bakanlarımıza gerekli talimatı verdim. İnşallah önümüzdeki haftalarda gerekli açıklamayı yapacağız.'' ifadelerini kullanmıştı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

SGK Uzmanı Özgür Kaya katılıdğı CNN Türk yayınında şu bilgileri verdi: En düşük emekli maaşı 9 bin 375 lira değil, 7.500 lira. 7 bin 500 lira dediğimiz rakam, hükümetin almış olduğu karar doğrultusunda taban olarak belirlenmiştir. Emekliye bağlanan aylık 7.500 liranın altında ise karar gereği taban aylık uygulaması olan 7.500 olarak ödenen bir aylıktır. Örneğin size 3.500 lira bir aylık bağlanmışsa size 7.500 olarak ödeniyordu. Şu an açıklanan rakam 7.500 liraya eklenmiyor. Siz yıllar itibarıya çalışıyorsunuz. Siz prim ödüyorsunuz SGK'ya. Kurum da size emekli olduğunuz tarihte o döneme ilişkin aylık bağlama oranlarını dikkate alarak size bir aylık bağlıyor. Bu çerçevede size diyelim 8 bin TL aylık bağlandı. Zam oranı ne ise 8 bin TL'nin üzerine yansıtılıyor. Örneğin 10 bin TL maaş bağlandıysa sizin maaşınız 1 Temmuz'da 12.500 TL'dir. Ama sizin maaşınız 4 bin TL ise sizin maaşınız 7.500 TL'ye ulaşması mümkün değil. Hükümet de diyor ki 7.500 TL'yi ben finanse ediyorum ve size taban uygulaması olarak 7.500 TL olarak veriyorum. Yani siz e-devlet sistemine girdiğininizde şu an açıklanan yüzde 25'i ilave edeceksiniz. Yani bu demek oluyor ki siz 7.500 TL'nin altındaysanız bu zamdan yararlanamayacaksınız. 7.500 TL bizin taban aylık uygulamamız. SGK'nın bize bağladığı aylık başka bir şey. 7.500 TL'nin altında bağlanan aylıkları devlet tamamlıyor. SGK'nın bağlamış olduğu aylık oranında bir artış olacak.

Memurlarda durum farklı onlarda o uygulama yok. 1 Temmuz itibarıyla en düşük emekli memur maaşı 9 bin 375 lira. Memur ve memur emeklileri sendikal haklara sahip. Plan ve Bütçe komisyonunda değerlendiriliyor. Bu rakam yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeniden revize edilebilir. Yüzde 34 seviyesine çekilebilir. 

Emekli maaşlarında kademeli bir artış asla söz konusu olmaz çünkü oransallaştırmak mümkün olmaz. Benim tahminim bu artışın yüzde 34'e çıkarılacağını düşünüyorum.

'SEYYANEN ZAM ŞU AN GÖRÜNMÜYOR'

CNN Türk editörü Gülşen Coşkun haberin detaylarına ilişkin şu bilgileri verdi: Bir teklif var teklifte de yüzde 25 oranında artırılması sağlanacak. Bu önerge teklife eklenecek. Torba teklifte memurlara ilişkin bir düzenleme gelmişti. O teklifte emekliler yer almamıştı. Bunun üzerine Erdoğan emeklilere ilişkin bir talimat verdim demişti. Artık o oran netlemiş oldu. Bu yüzde 25 oranı çıkmadan önce memur emeklileri için enflasyon oranı kadar zam oranı söz konusuydu. SKK ve Bağ-Kur için oran yüzde 25 olarak netleşti. Çalışmanın yetişip yetişmeyeceği bekleniyordu. Bir oransal zam görmüş olduk. Seyyanen zam şu an görünmüyor. Emekliler için de memurlarla aynı anda geçerli olacak zam oranı. Daha sonra genel kurula sunularak netleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu