TOGG'un Açılımı Ne? TOGG Kimin? Devletin Payı Ne Kadar? TOGG'un Fiyatı Ne Kadar?

TOGG'un Açılımı Ne? TOGG Kimin? Devletin Payı Ne Kadar? TOGG'un Fiyatı Ne Kadar?... Son günlerin en çok tartışılan ve konuşulan konusu TOGG hakkında birçok kişi merak ettiklerini araştırılıyor. Bu araştırmaların başında da TOGG'un ortakları ve TOGG'un açılımı merak edilenler arasında. Peki TOGG'da devletin ortaklığı var mı? Kimler TOGG'u yapıyor? TOGG'un açılımı ne?

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu veya kısaca Togg, Türkiye merkezli bir otomobil üretici şirkettir. Şirket, fikrî mülkiyet haklarına sahip olduğu ilk otomobilin 2022 yılının sonunda seri üretime hazır hâle geleceğini açıklamıştı. 29 Ekim Cumartesi günü yapılan açılışla fabrika seri üretime başlamış oldu.

Türkiye'de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar, Kasım 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.[ Bu amaçla Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018'de Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu.

Eylül 2019'da Kök Grubunun projeden çekileceği iddia edildi. Ekim 2019'da şirket merkezi Şişli, İstanbul'dan Gebze, Kocaeli'ne taşındı.[9] Şirketin CEO'su Gürcan Karakaş, tasarımı 2019 yılı içinde tamamlanacak olan otomobilin 2022'de satışa çıkacağını açıkladı.

Togg Yerli Otomobilin SUV ve sedan modelleri 27 Aralık 2019'da yapılan bir basın toplantısında tanıtıldı. Togg'un gövde tasarım çalışması İtalyan tasarım şirketi Pininfarina ile birlikte yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu