Şu an Dünya yörüngesinde dönemkte olan, yapay uydu da diyebileceğimiz 20.000 civarındaki insan yapımı bağımsız parçanın yaklaşık kaçı çöp durumundadır? Kim Milyoner Olmak İster? Sorusu

ATV'nin vazgeçilmez yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster? yeni sezonda yeni bölümü ile ekranlara geliyor. Kenan İmirzalıoğlu'nun sunumu ile yayınlanan yarışmada yarışmacıya Şu an Dünya yörüngesinde dönemkte olan, yapay uydu da diyebileceğimiz 20.000 civarındaki insan yapımı bağımsız parçanın yaklaşık kaçı çöp durumundadır? sorusu soruldu.

Kim Milyoner Olmak İster? 2 Ağustos 2011 tarihinden beri Atv'de yayımlanan yarışma programı. Kenan İmirzalıoğlu tarafından sunulmaktadır. "Kim Milyoner Olmak İster?" yarışma programı Cumartesi akşamları saat 20.00'de izleyicileriyle buluşmaktadır.

Soru: Şu an Dünya yörüngesinde dönemkte olan, yapay uydu da diyebileceğimiz 20.000 civarındaki insan yapımı bağımsız parçanın yaklaşık kaçı çöp durumundadır?

A- YÜZDE 30

B- YÜZDE 50

C- YÜZDE 70

D-YÜZDE 90

CEVAP:

YÜZDE 90

Yapılan tahminlere göre, bugün Dünya yörüngesinde çok büyük kısmı askeri olmak üzere 2.500-3.000 arasında yapay uydu bulunduğu hesaplanıyor.

312934main_image_1283-946

Bununla ilgili geçtiğimiz yıllarda fikir verebilecek bir durum yaşanmıştı: ABD ordusu, elinde artık kullanmayacağı 2 adet Hubble gücünde ve kalitesinde teleskobu NASA’ya hediye etmişti. Şu anda, NASA’nın bile haberdar olmadığı bu iki uzay teleskobunun nasıl işletileceği üzerine çalışmalar devam ediyor.

Düşünün, Dünya bilim camiası Hubble Uzay Teleskobu’nun ne kadar eşsiz ve muhteşem bir gözlem aracı olduğunu düşünürken, meğersem ABD ordusunun elinde bunlardan 2 tane varmış ve yıllarca kullanmışlar.

Ek olarak, görev veya uçuş sırasında parçalanmış uydulara ait onbinlerce enkaz parçası da Dünya yörüngesinde dolanmayı sürdürüyor. İrili ufaklı bu parçaların tehlike arzedebilecek (bir portakaldan büyük olan) 25 bin tanesi Uzay Gözlem Ağı (SSN) tarafından sürekli takip altında tutuluyor.

En üstteki görselde tüm gökyüzünde, herhangi bir anda nerelerde “bilinen” kaç yapay uydu olduğu görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu