Sardunya Adası Türkiye'ye yakın mı? Sardunya Adası Nerede? 

Sardunya Adası Türkiye'ye yakın mı? Sardunya Adası Nerede? İtalya hükümeti kırsal kesimleri canlandırmak için sardunya adasına taşınan kişilere yüksek miktarda ödeme yapmaya hazırlanıyor turistik yer olan adada gelen kişiler nasıl yerleşecek hangi şartlar aranıyor detaylar haberimizde

Sardunya’da yetkililer, İtalyan adasına taşınmayı düşünenler için bir teşvik olarak 15 bin euro'ya kadar hibe sunuyor. Yetkililer, insanları İtalya’nın kırsal bölgelerine çekmek için ev satın alanlara önemli miktarda mali yardım sağlayarak küçük kasabalardaki ticareti desteklemeyi amaçlayan girişim için 45 milyon euroluk bir bütçe ayırdı.  

Nüfusu azaldı

Akdeniz’deki en büyük iki ada olan Sardunya, bin 600 km kumlu plajları, liman kasabaları ve M.Ö. 1.500’e kadar uzanan bronz çağından kalma kalıntılarıyla doğal bir mücevher olarak kabul ediliyor. Ancak İtalya'nın diğer kırsal alanları gibi Sardunya da genç nesiller iş için büyük şehirlere akın ettikçe azalan nüfus ve küçülen ekonomiden muzdarip.

"Gençler için yeni koşullar yarattık"

Sardunya Başkanı Christian Solinas yaptığı açıklamada, “Burada ev alanların katkıları sayesinde Sardunya oraya taşınacak veya burada bir aile kuracak olanlar için verimli bir yer haline geliyor. İç bölgelerin ve en dezavantajlı yerlerin yeniden nüfuslarının artması için yeni politikalar gerçekleşmeden bir büyüme olamaz. Gençlerin kalmaya karar vermeleri ve en hassas bölgelerin ekonomik dokusunu geliştirmeleri için yeni koşullar yarattık” dedi.

Hibeyi almak için gerekli şartlar

Hibe girişimi, insanları eskiyen evleri satın almaya, yenilemeye ve İtalya kırsalındaki küçük toplulukları gençleştirmek için yeni işler kurmaya teşvik amaçlı tasarlanmış ülke çapında bir programın parçası olarak hazırlandı. Schengen Visa News'e göre Avrupa'nın en güzel adalarından birine taşınmak için 15 bin euro hibe almak birkaç uyarıyı da beraberinde getiriyor. Her şeyden önce alınan hibe yalnızca Sardunya'daki bir evin satın alınması veya yenilenmesi için fon amaçlı için kullanılabilir. 

Söz konusu mülkün aynı zamanda ekonomik desteğe en çok ihtiyaç duyulan kasabalardan alınması istendiğinden nüfusu 3 binden az olan bir belediyede sınırları içinde bulunması gerekiyor. Hükümet bazı durumlarda maksimum 15 bin euro’yu verecek olsa da, hibe mülkün veya planlanan tadilatların toplam maliyetinin yarısını geçemez. Bu nedenle ev alıcılarının yine de kendi ceplerinden çok daha fazlasını harcaması gerekecek.

İkamet zorunluluğu

Son olarak, Sardunya hükümetinin teklifiyle ilgilenen bir alıcı, orada tam zamanlı olarak orada yaşamayı planlamadıkça bu programa dahil olamaz. Hükümet, varlıklı kişilerin sadece uygun yazlıkları almak amacıyla programı kullanmalarını engellemek için ev aldıkları bölgeye taşınmalarından itibaren 18 ay içinde Sardunya’da daimi ikamet kaydı yaptırılmasını şart koşuyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu