Konutun fiyatları 6 ayda yüzde 134 artış gösterdi!

Konutun fiyatları 6 ayda yüzde 134 artış gösterdi!... Konut fiyatlarındaki artış devam ediyor. Bazı il ve ilçeler değerine değer katıyor. Ocak-haziran döneminde fiyatlar ortalama yüzde 134 arttı. 30 büyükşehirde 520 ilçeyi mercek altına alan Tapusor.com raporuna göre, konut metrekare değeri en yüksek il Muğla, en yüksek ilçe İstanbul Beşiktaş, en fazla artış yaşanan iller Mersin ve Antalya, ilk yarının sürprizi ise Şanlıurfa Viranşehir oldu.

Posta'dan Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberine göre; Konut fiyatları son 1.5 yıldır rekor hızda artış gösteriyor. Maliyetler, kur etkisi, düşük arz ve artan talebin uçurduğu fiyatlar, konutun yeniden bir yatırım aracı olmasını sağladı. Konut fiyatları Türkiye genelinde artışa geçerken, bazı il ve ilçeler değerine değer katıyor. Bu kapsamda Tapusor.com, araştırma-geliştirme ekiplerinin Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark ortamında gerçekleştirdiği çalışmaların sonucunda 2022 yılı ilk yarı raporunu paylaştı. 30 büyükşehirde 520 ilçeyi mercek altına alan rapor, konut metrekare değerlerini inceledi.

MUĞLA VE BEŞİKTAŞ ÖNE ÇIKTI

Rapora göre, Türkiye’de Haziran 2022 itibarıyla konut metrekare değeri en yüksek il yaklaşık 19 bin lira ile Muğla oldu. İl bazında incelemelerde Muğla’yı İstanbul, Antalya, İzmir, Balıkesir ve Aydın takip ediyor. Araştırma ilçe bazında değerlendirildiğinde ise konut metrekare değeri en yüksek ilçe yaklaşık 48 bin lira ile İstanbul Beşiktaş oldu. Beşiktaş’ın ardından Sarıyer (İstanbul), Çeşme (İzmir), Kadıköy (İstanbul), Bodrum (Muğla), Bakırköy (İstanbul) ve Kaş (Antalya) geliyor

ŞANLIURFA ATAĞA KALKTI

Araştırma kapsamında ele alınan 30 büyükşehire bağlı 529 ilçenin 172’sinde konut değerleri 2022’nin Ocak-Haziran döneminde yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi. Artışta ilk sırada yüzde 239 ile Şanlıurfa Viranşehir geldi. Balıkesir Gömeç yüzde 183, Mardin Kızıltepe yüzde 178, Adana Karataş ve Antalya Konyaaltı yüzde 177 ile en fazla değer artışı yaşayan ilçelerin başında yer aldı. Aynı dönemde ortalama konut metrekare değeri en fazla artan iller yüzde 134 ile Mersin ve Antalya oldu. Şanlıurfa yüzde 131, Diyarbakır yüzde 126, Ankara yüzde 125, Kocaeli yüzde 118, İstanbul yüzde 117 ve Tekirdağ yüzde 115 değer artışı yaşadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu