Karadeniz'e Turist Akını

İklim değişikliği turizm sezonunu etkilemeye devam ediyor. Uzmanlar, iklim değişikliğinin deniz, kum ve güneş turizimini değiştireceğini ifade ederken turizm mevsiminin ikiye bölüneceğini dile getirdi ve "Çok sıcak aylarda Karadeniz'e hücum olacak." dedi.

İklim değişikliği onlara yaradı: "Karadeniz'e hücum olacak" - 1

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nden (GISS) bilim insanları, geride kalan temmuz ayında dünyada sıcaklık rekoru kırıldığını açıkladı.

İklim değişikliği onlara yaradı: "Karadeniz'e hücum olacak" - 2

NASA'dan yapılan açıklamada; sıcaklık kayıtlarının 1880'den beri tutulduğu hatırlatıldı ve son 143 yıldaki en sıcak 5 Temmuz'un, son 5 yıl içinde yaşandığı kaydedildi.

İklim değişikliği onlara yaradı: "Karadeniz'e hücum olacak" - 3

Temmuz 2023'ün, tüm temmuz aylarından 0,24 derece ve 1951-1980'deki temmuz ayı sıcaklık ortalamasından 1,18 derece daha yüksek olduğu belirtildi.

"TÜRKİYE'DE YAĞIŞLARIN ARTACAĞI TEK YER; KARADENİZ"

Küresel iklim değişikliğinin Türkiye'yi önemli ölçüde etkileyeceğini söyleyen İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı, Afet Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, iklim değişikliğine turizm, tarım ve göç olarak bakıldığında bazı yerlerin dezavantajlı, bazı yerlerin ise avantajlı odlduğunu dile getirdi.

İklim değişikliği onlara yaradı: "Karadeniz'e hücum olacak" - 5

"Özellikle Ege ve Akdeniz'de yağışlar yüzde 50 azalacak ve sıcaklıklarda büyük artışlar görülüyor. Türkiye'de iklim değişikliği ile yağışların artacağı tek yer; Karadeniz Bölgesi." diyen Kadıoğlu, "Sıcaklıklar kıyıda artıyor ama yine de dağlar yükseldikçe, özellikle 1500 metre ve üzeri çok fazla etkilenmiyor. O yüzden Karadenizliler geri dönüyor. Zaten Karadenizliler belli bir süre sonra topraklarına geri döner. Emekli olmadan dönmeye çalışıyorum. Tabii İstanbul'da deprem korkusu da var." değerlendirmesinde bulundu.

İklim değişikliği onlara yaradı: "Karadeniz'e hücum olacak" - 6

"TURİZM MEVSİMİ İKİYE BÖLÜNECEK"

İklim değişikliğinden turizm sektörünün de etkileneceğini, sıcak hava nedeniyle deniz turizminin gözden düşeceğini belirten Prof. Dr. Kadıoğlu, "Sıcak hava dalgaları, kent ısı adası etkisi derken kaçılacak yer aslında 1500 metre üzeri; Karadeniz. Burası cennet. Zaten Araplar için cennet burası. Bizim milletimiz ise sıcaktan kaçıp, daha sıcak yere gidiyor. İklim değişikliği, deniz, kum ve güneş turizmini değiştirecek. Yazın ortasında pik yapan turizm mevsimi ikiye bölünecek. Aynı güneyde olduğu gibi Akdeniz'deki turizm mevsimi, bahar aylarına kayacak. İnsanlar yazın ortasında Karadeniz'e gelecek. Bazıları benim gibi erken geliyor. İklim değişikliğinden en çok etkilenecek sektör özellikle kış turizmi, sonra yaz turizmi oluyor. Çok sıcak aylarda Karadeniz'e hücum olacak. Bunun yanında tarım da çok büyük problem." diye konuştu.

İklim değişikliği onlara yaradı: "Karadeniz'e hücum olacak" - 7

"SONSUZ GÖÇÜ KALDIRABİLECEK HİÇBİR KENT YOK"

Kadıoğlu, Karadeniz'in göç alacağını ve bunu fırsata çevirmek için çalışılması gerektiğini belirtti.

İklim değişikliği onlara yaradı: "Karadeniz'e hücum olacak" - 8
İklim değişikliği onlara yaradı: "Karadeniz'e hücum olacak" - 9

Kadıoğlu şöyle devam etti:

"Bu şansı, fırsata çevirmenin tek şartı var; doğayı korumak. Turizmin ham maddesi doğadır, doğayı korumazsanız turizm olmaz. Karadeniz'in planlı ve programlı şekilde turizme açılması gerekiyor. Doğayı katledecek şekilde, her yeri beton yapmak doğru değil. Karadeniz ekolojik turizme, doğa turizmine hatta gastro turizme açılabilir. Bunu Araplar fark etmiş. Türkler de yakında fark edecek. İç ve dış göçler, belli bir yere yoğunlaştığı zaman; orası hiçbir vakit bunu kaldıramaz. Sonsuz göçü kaldırabilecek hiçbir kent yok. O yüzden Karadeniz'in, Trabzon ve ilçelerinin bir limiti olması lazım. Trabzon'un gelecekteki trendleri yakalayacak şekilde iyi planlanması gerekiyor. İstanbul'da sınır tanımadık, obez bir şehir oldu artık çökmeye gidiyor. Havası, suyu, yolu ne kadar nüfus ve turist kaldırır; bunu hesaplamak ve üzerine çıkmamak lazım. Eğer üzerine çıkılırsa Trabzon da yok olur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu