İsveç'ten Atak!

Bir işinsanını silah zoruyla gasbederek terör örgütü PKK'ya para toplamaktan suçlu bulunan terör destekçisi için verilen karar, bir ilk niteliği taşıyor.

İsveçten son dakika atağı Tarihi karar verildi

Dünyanın en büyük askeri ittifakı NATO'ya katılmak için gözünü Türkiye'ye diken İsveç'te, bugün bir mahkeme dikkat çekici bir karar verdi.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson Çarşamba günü ABD lideri Joe Bidentarafından Beyaz Saray'da ağırlanırken, bugün ise Belçika'nın başkenti Brüksel'de çok hassas bir toplantı var. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlığında Türkiye ve İsveç'ten üst düzey isimler buluşuyor.

Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta 11 Temmuz'da gerçekleşecek NATO Zirvesi'nde ittifaka dahil olmayı hayal eden Stockholm yönetimi için süre giderek daralıyor.

Uluslararası haber ajansı Agence France-Presse (AFP), bugün İsveç mahkemesinin bir Türkiye vatandaşını terör örgütü PKK'yı finanse etmekten suçlu bulduğunu ve kararın bir ilk niteliği taşıdığını bildiriyor.

Başkent Stockholm'deki bölge mahkemesinde hakim karşısına çıkan 40'lı yaşlarındaki erkek, PKK yandaşlığının yanı sıra ağır gasp girişimi ve ateşli silahlı suçundan da hüküm giydi.

PKK'LILARA KARŞI İLK KEZ KULLANILDI

AFP, terör örgütü PKK taraftarının İsveç hapishanelerinde dört buçuk yıl geçireceğini ve cezaevinden çıktıktan sonra Türkiye'ye iade edilebileceğini kaydetti.

Hakim Mans Wigen, 40'lı yaşlarındaki erkeğin Stockholm'deki bir Kürt iş insanını terör örgütü PKK'ya para ödemesi için silah zoruyla gasp etmekten hüküm giydiğini söyledi. Hakim ayrıca, PKK'lı teröristlerin Avrupa çapında benzer şantajlara giriştiklerini de vurguladı:

"Gasp teşebbüsü, PKK'nın Avrupa'da yürüttüğü kapsamlı bir bağış toplama faaliyeti çerçevesinde gerçekleşti."

40'lı yaşlarındaki erkek, geçtiğimiz Ocak ayında Stockholm'deki bir restoranın önünde silahla ateş edince tutuklandı. Soruşturmada elde edilen bulgular, gasp girişiminin amacının terör örgütü PKK'ya kaynak sağlanması olduğunu ortaya koydu.

AFP, daha önce terör örgütü DEAŞ için uygulanan yeni yasanın ilk kez PKK'lılara karşı kullanıldığını belirtiyor.

DÜNYAYI KÖKÜNDEN DEĞİŞTİREN İŞGAL

Rusya lideri Vladimir Putin'in askerlerine Ukrayna'ya saldırı emri vermesiyle, İskandinav ülkeleri İsveç ve Finlandiya apar topar NATO'ya üyelik başvurusunda bulundu. On yıllardır devam eden tarafsızlıklarına son veren iki ülke, başvuruya itiraz eden Türkiye ile bir anlaşma imzaladı. Ankara, İsveç ve Finlandiya'dan terör örgütlerine sunduğu desteği kesmesini istedi.

Geride kalan bir yılda İsveç'in başkenti Stockholm'de arka arkaya provokasyonlara imza atıldı, iki kez Kuran-ı Kerim yakıldı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın maketi PKK'lı teröristler tarafından asıldı.

Finlandiya'ya Mart ayı sonunda onay veren Ankara, terörle mücadele yasasını değiştiren İsveç'ten somut adımlar bekliyor ve geçen hafta gerçekleşen yeni provokasyon iplerin bir daha gerilmesine yol açtı.

Türkiye, provokasyonları önlemesini talep etitiği Stockholm yönetiminden ayrıca 100'ü aşkın teröristin iadesini talep ediyor.

Yalnızca Stockholm'ün değil neredeyse tüm NATO başkentlerinin gözü, bugün Brüksel'deki toplantıda alınacak muhtemel kararlarda. ABD Başkanı Biden, Çarşamba günü bir kez daha İsveç'in üyeliğine desteğini yineledi ve Beyaz Saray Türkiye'ye çağrı yaptı.

Türkiye'nin yanı sıra bir diğer NATO üyesi Macaristan da İsveç'in başvurusunu onaylamış değil. Bir ülkenin NATO'ya dahil olabilmesi için tüm üye ülkelerin parlamentolarının onayı gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu