Havayolu gelirleri yarı yarıya düşecek!

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yeni corona virüs vakalarının ortaya çıkmaya devam etmesi ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle havayolu endüstrisinin 2020'de zor bir dördüncü çeyrek için hazırlandığını bildirdi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yeni corona virüs vakalarının ortaya çıkmaya devam etmesi ve sınır ötesi seyahatte kısıtlamaları nedeniyle havayolu endüstrisinin 2020'de zor bir dördüncü çeyrek için hazırlandığını belirtti.

IATA, 2020 trafiğinin 2019'un seviyesinden yüzde 66 daha az olmasını ve 2020 yılı aralık ayında yıllık yüzde 68 düşmesini bekliyor.

IATA CEO'su Alexandre de Juniac, "2020'nin dördüncü çeyreği son derece zor olacak ve sınırlar kapalı kaldığı ve karantinalar devam ettiği sürece 2021'in ilk yarısının önemli ölçüde daha iyi olacağına dair çok az gösterge var.

İlave hükümet finansal yardımı olmaksızın ortalama bir havayolu şirketinin mevcut harcama oranları devam ederse karşılıksız nakit harcayabileceği sadece 8.5 ay var" diye konuştu. 

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havayolu endüstrisinin 2021'de iflasları önlemek ve nakit kaybını azaltmak için maliyetleri yeterince düşüremeyeceğini gösteren yeni bir analiz sundu.

IATA, ayrıca havayolu ile seyahat edecek her yolcuya uçağa binmeden önce Covid-19 testi yapılmasını da istedi.

2021'de toplam sektör gelirlerinin, 2019 yılındaki 838 milyar dolarlık rakama göre yüzde 46 düşmesi bekleniyor. Önceki analiz, 2021 gelirlerinin 2019'a kıyasla yüzde 29 civarında azalması yönündeydi. Bu durum, 2020'nin dördüncü çeyreğinde başlayan talep toparlanmasına yönelik beklentilere dayanıyordu. Ancak, yeni Covid-19 vakaları ve karantina önlemleri dahil zorunlu seyahat kısıtlamalarının devam ediyor olması nedeniyle IATA, 2020 yılı hava trafiğinin 2019'a kıyasla yüzde 66 azalacağını öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu