FED'in Kararı Doları Nasıl Etkiledi? Dolar Düşer mi?

FED'in Kararı Doları Nasıl Etkiledi? Dolar Düşer mi?... Dolar/TL, faiz ile döviz politikası başta olmak üzere ekonomi tercihlerine yönelik endişeler, Fed faiz kararı sonrası ve yüksek enflasyon, küresel resesyon korkusuyla 18 seviyesine doğru yükselişini sürdürdü.

Yatırımcıların yakından izlediği Fed dün politika faizini 75 baz puan yükseltti ve enflasyonla mücadeleyi sürdüreceğini belirtti. Fed sonrası piyasalar bugün Merkez Bankası'nın yılın üçüncü enflasyon raporundaki tahmin revizyonlarını ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun ekonomiye ilişkin açıklamalarını takip edilecek.

TCMB'nin bugün yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42.8'den yükselteceğine kesin gözüyle bakılıyor ancak piyasanın yüzde 70 olan beklentisine ne kadar yaklaşacağı ise bilinmiyor.

Banka daha önceki enflasyon tahminleri revizyonlarında piyasa tahminlerinden oldukça düşük seviyeleri tercih etmişti.

TL DEĞER KAYBINDA!

Geçen yıl da yüzde 40 üzerinde değer kaybeden TL, Nisan sonundan Haziran sonunda BDDK kredi kısıtlama kararına kadar aralıksız değer kaybetmiş ve dolar/TL bu dönemde 14.8'lerden 17.5'e kadar yükselmişti.

BDDK kararıyla kur geçici olarak 16'ya kadar gerilese de TL tekrar değer kaybetmeye başladı. TL son haftalarda günlük yüzde 0.3-0.5 değer kaybı yaşıyor.

Dolar/TL geçen haftayı 17.76 seviyesinden tamamladı. Kur bu sabah saat 08.15'te güne 17.86/17.89 seviyesinden başladı. Dolar/TL dün 20 Aralık'tan beri yeni zirve olan 17.9350'ye dün yükseldi. Şu an Dolar/TL 17.91 bandında işlem görüyor.

FED'in Kararı Doları Nasıl Etkiledi? Dolar Düşer mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu