Erkin Koray Kimdir? Neden Öldü? Kaç Yaşındaydı?

Erkin Koray Kimdir? Neden Öldü? Kaç Yaşındaydı?... Rock müziğini ünlü ismi Erkin Koray 7 Ağustos günü hastaneye kaldırılmıştı. Akşam saatlerinde ünlü ismin öldüğü haberi geldi. Peki Erkin Koray neden öldü? Hastalığı neydi? Erkin Koray kaç yaşında idi?

Türk rock müziği denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Erkin Koray, rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Anadolu rock müziğinin nadide sanatçıları arasında yer alan ve uzun zamandır Kanada'da yaşamını sürdüren Erkin Koray Akciğer rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

ERKİN KORAY KİMDİR?

Mustafa Erkin Koray (24 Haziran 1941, Kadıköy, İstanbul - 7 Ağustos 2023, Toronto) Eski Türk rock sanatçısıdır. Anadolu rock, psychedelic rock ve hard rock türünde çok sayıda özgün eseri bulunmaktadır. Sanatçı, Anadolu'nun kültürel mirasını da korumaya katkıda bulunmuş, birçok türküyü yeniden düzenlemiş ve dinleyiciyle buluşturmuştur. Özgün çalışmaları, Doğu ve Batı müziklerinde yaptığı çalışmalarla birçok müzisyeni etkilemiştir.

Cemalim, Köprüden Geçti Gelin gibi çalışmaları ile Türk halk müziği, Nihansın Dideden, Kıskanırım gibi parçalar ile Türk sanat müziği eserlerini yorumlayarak Anadolu rock tarzında eserler vermiştir. Şaşkın (Ala Ain Moulayiteen) (Dabke), Estarabim, Çöpçüler, Fesuphanallah gibi Arabesk-rock parçaların yanında, Mesafeler, Yağmur gibi psychedelic rock'a uzanan ve Krallar, Akrebin Gözleri, Öfke gibi metal müzik olarak nitelendirilebilen birçok çalışmaya imza atmıştır. 1960'ların sonuna doğru, bağlamanın sesini müzik yapılan mekânlarda daha çok duyurmak ve rock müziğinde de kullanabilmek için elektro bağlamayı Orhan Gencebay ile geliştirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu