Erden Kıral Kimdir? Erden Kıral Hayatını Kaybetti!

Erden Kıral Kimdir? Erden Kıral Hayatını Kaybetti!... Türk sinemasının ünlü yönetmenlerinden olan Erden Kıral hayatını kaybetti. Birçok kişinin taziye mesajı paylaştığı Erden Kıral merak edilen ve araştırılan isimlerden oluyor. Erden Kıral kimdir? Kaç yaşındaydı? Hangi filmlerin yönetmenliğini yaptı?

Kanal, Bereketli Topraklar Üzerinde ve Hakkari'de Bir Mevsim gibi pek çok filme imza atmış Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Erden Kıral(80), hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz hafta beyin kanaması nedeniyle Antalya Kumluca’da özel bir hastanede tedavi altına alınan ünlü yönetmen Erden Kıral 17 Temmuz Pazar günü yaşamını yitirdi.

ERDEN KIRAL KİMDİR?

Erden Kıral (d.10 Nisan 1942, Gölcük - ö.17 Temmuz 2022, Antalya), yönetmen ve sinemacı.

1942 yılında Gölcük'te doğan Kıral, denizci bir baba ile Gürcü asıllı bir annenin oğludur. 1968’de yazar Tezer Özlü ile evlenmiştir ve 1973'te bu evlilikten Deniz adını verdikleri bir kızları olmuştur. Çift, 1981 yılında ayrılmıştır.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik bölümü mezunudur. Gerçek Sinema, Çağdaş Sinema ve Güney dergilerinde sinema yazıları yazdı ve editörlük yaptı. Vatan gazetesinde ve 7. Sanat dergisinde "3. Dünya Sineması" ile ilgili araştırmaları yer aldı. 1984 yılından beri Berlin Akademie der Künste üyesidir. Bu kuruluşun Sinema bölümünün kurucuları arasında yer aldı.

Yolda filmi 2005 yılında Harvard Üniversitesi Sinemateğine kabul edildi. İzmit Rotary Klübü Aviva, Adana Film Festivali, Uluslararası İstanbul Film Festivali ve Beykent Üniversitesi tarafından 'Yaşam Boyu Başarı' ve 'Onur Ödülleri' aldı. 2009 yılında 4. Köyceğiz Film Festivali tarafından 'Onur Ödülü' verildi.

Önemli filmleri

Erden Kıral Kimdir? Erden Kıral Hayatını Kaybetti!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu