Ekşi bir şey sebebi ile dil damak veya dişin uyuşmasını belirten kelime hangisidir? Kim Milyoner Olmak İster? Sorusu

ATV'nin vazgeçilmez yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster? yeni sezonda yeni bölümü ile ekranlara geliyor. Kenan İmirzalıoğlu'nun sunumu ile yayınlanan yarışmada yarışmacıya Ekşi bir şey sebebi ile dil damak veya dişin uyuşmasını belirten kelime hangisidir? sorusu soruldu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı milyon.jpg

Kim Milyoner Olmak İster? 2 Ağustos 2011 tarihinden beri Atv'de yayımlanan yarışma programı. Kenan İmirzalıoğlu tarafından sunulmaktadır. "Kim Milyoner Olmak İster?" yarışma programı Cumartesi akşamları saat 20.00'de izleyicileriyle buluşmaktadır.

Soru: Ekşi bir şey sebebi ile dil damak veya dişin uyuşmasını belirten kelime hangisidir?

A-

B-

C-

D-

CEVAP: KAMAŞMAK

“Halk arasında diş kamaşması olarak bilinen diş hassasiyeti, ağız ve diş sağlığı için önemli bir konudur. Yaz aylarında artan soğuk yiyecek ve içecek tüketimi dişlerinizde hafif veya orta dereceli hassasiyet meydana getirebilir” Diş hassasiyeti, dişlerin altındaki dentin tabakasının zarar görmesi sonucu oluşur. Diş etlerinin çekilmesi sonucunda dişler tamamen ortaya çıkar. Bu da soğuk, sıcak, tatlı ve ekşi besinler tüketildiğinde dişlerdeki sinirleri uyararak hassasiyetin oluşmasına neden olur. Diş hassasiyetine sebep olan faktörleri şöyle sıralayabiliriz: - Diş eti çekilmesi - Dişlerin sert fırçalanması (Sert ve hızlı fırçalama ile diş etleri zarar görür ve dentin tabakası aşınır.) - Diş gıcırdatma - Diş iltihapları - Diş plakları - Diş beyazlatma ürünleri - Kırık ve çürükler - Asitli yiyecek ve içecekler (İçinde asit bulunan yiyecek ve içecekler dentin tabakasının aşınmasına ve zarar görmesine neden olur.) - Ağız çalkalama solüsyonları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu