Edirne Fethi Sonrası Hacı İlbey Komutasında Yapılan Savaş Hangisidir? KPSS 2022 Sorusu

Edirne Fethi Sonrası Hacı İlbey Komutasında Yapılan Savaş Hangisidir? KPSS 2022 Sorusu... Kamu Personeli Seçme Sınavı 31 Temmuz Pazar 2022 tarihinde yapıldı. Sınava milyonlarca aday girdi. Sınavda sorulan sorulardan birisi de Edirne Fethi Sonrası Hacı İlbey Komutasında Yapılan Savaş Hangisidir? sorusu oldu.

CEVAP: SIRP SINDIĞI SAVAŞI

Sırpsındığı Muharebesi Birinci Meriç Muharebesi olarak da bilinir. 1364 yılında gerçekleşmiştir. Sırp İmparatorluğu, İkinci Bulgar İmparatorluğu, Macar Krallığı, Bosna Prensliği ve Eflak Prensliği'nden bir ittifak oluştu. Bu ittifak Osmanlıları Balkanlar'dan atabilmek için bu savaşı başlatmıştır. Savaş Osmanlı Devleti’nin zaferiyle sonuçlanmıştır.

Sultan I. Murat Osmanlı Devleti'nde tahta geçer geçmez Edirne’yi fethetmek istemiştir. Edirne ve gerisinin emniyet altında bulundurulmasını istemiştir. İstanbul tarafından gelebilecek bir Bizans yardımına engel olabilmek için de Çorlu ve Lüleburgaz elde edildi. Anadolu’dan buralara göçmenler nakledildi ve yerleştirildi. Dedeağaç kasaba ve limanı alındı ve daha sonra Dimetoka alınmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu