Baget Ekmek Tarifi MasterChef Türkkiye All Star

Baget Ekmek Tarifi İçin Malzemeler

 • 400gramekmeklik un
 • 1,5paketkuru maya
 • 1tatlı kaşığıdeniz tuzu
 • 300ml.oda sıcaklığında su

Baget Ekmek Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. 100 gr un ve yarım paket mayanın üzerine 300 ml oda sıcaklığındaki suyu koyun. Karıştırın. Sulu bir karışım olacaktır.
 2. Bu karşımın üzerini kapatın ve bir saat bekletin.
 3. Bir saatin sonunda iyice köpüren hamura kalan unu , tuzu ve bir paket mayayı ekleyin. Eğer gerekirse biraz daha su ekleyebilirsiniz.
 4. Karıştırın ve unladığınız bir yuzeye alıp hamurunuzu  10 dakika yoğurun.
 5. Hamur yüzeye yapışmamaya başladığında kenara alın üzerini nemli bir bezle örtün ve en az 1 saat daha dinlendirin.
 6. Dinlenen hamurunuzu ikiye bölün. Fırın tepsinizin genişliğinde rulo haline getirin. Bagetimizin uzunluğu malesef fırın ölçümüzle sınırlı. Rulonuzu önünüze yatay olarak koyun.
 7. Parmaklarınızla bastırarak açın ve katlayın. Bu işlemi hamurun havasını almak için yapıyoruz.
 8. İki parçayı da katladıktan sonra kalın bir bezin arasına katlama çizgisi üste gelecek şekilde yerleştirin. 5-10 dakika bekletin.
 9. Hamura parmağınızı bastırdığınızda tekrar geri geliyorsa hamur fırına girmeye hazırdır.
 10. Bu arada fırınımızda bir taş kullanıyorsak işimiz epey kolay olacaktır. Fırın taşınız yoksa fırın tepsisini tersinden fırına yerleştirin ve 225 dereceye ayarladığınız fırınınızda fırınla beraber iyice ısıtın. Ekmeği pişireceğiniz yüzey sıcak olmazsa asla altı pişmiş gevrek bir ekmek elde edemezsiniz.
 11. Fırınınızın alt kısmına sonradan kaynar su ekleyeceğiniz bir kabı,tercihen metal yada dökme demir bir tavayı yerleştirin.
 12. 10 dakika sonunda ekmeklerinizi fırına süreceğiniz yüzeye katlı kısımları alta gelecek şekilde ters çevirerek aktarın.
 13. Ekmeğin tepsiye yada taşa  kolay kayması için unladığınız yüzeye biraz irmik serpebilirsiniz. Üzerlerini keskin bir bıçak yada jilet yardımıyla dik bir açıyla kesin.
 14. Sıcak fırın tepsinize (veya taşınıın üzerine) ekmeklerinizi bir tahta kürek yada spatula yardımıyla kaydırın ve önceden hazırladığınız kaynar suyu ısınmış olan kaba boşaltıp fırın kapağınızı hemen kapatın. Bu çıkan buhara ekmek pişerken ihtiyacımız olacak.
 15. Yaklaşık 20-25 dakika sonra ekmeğiniz nar gibi kızardığında fırından çıkartın ve soğumaya bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu