Atatürk'ün sevdiği yemekler hangileridir? MasterChef 10 Kasım Yemekleri

MasterChef'te 10 Kasım Salı günü oyunlarda Atatürk'ün sevdiği yemekler yapılacak. Merak edilen yemekler araştırılıyor. Atatürk'ün sevdiği yemekler hangileridir?

Yaşamında sofra adabına çok önem veren Atatürk yaşadığı yıllarda yemek seçmez fakat sevdiği yemeklere sofrada yer verilmesini isterdi. Ayrıca yaptığı bir konuşmada çok yemek yenmesini tasarrufa aykırı bulduğunu söyleyerek sağlığa zararlı olduğunu belirtmişti. Ulu Önder’in sofradan genellikle tam doymadan kalktığı bilinirdi. Sofrası ise oldukça sadeydi...

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2538930_f6028a907db26e4a912a032b5303b409.jpg

Mustafa Kemal Atatürk, çok sade bir kahvaltı ile güne başlardı. Bir dilim ekmeğin yanında, soğuk ayran içerdi veya bir kase yoğurt tüketirdi. Hatta bazı zamanlar çay ve kahve ile güne başlardı. Daha sonra da gazetelerini okurken sütlü kahvesini içerdi. Atatürk’ün kahveye çok düşkün olduğu ve günde 10-15 fincan kahve tükettiği biliniyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2538930_1aeb234f654b5658fc9df3a640eaa0ae.jpg

Atatürk’ün en sevdiği yemek etsiz kuru fasulye, kendisinin tabiriyle ‘yağlı fasulye’ idi. Hatta öyle severdi ki konakta mutlaka kuru fasulye bulunurdu. Atatürk, fasulyenin yanında pilav yerdi. Ulu Önder’in ekmek ile arası yoktu. Pilav yoksa öğünlerle birlikte iki dilim ekmek yemek ona kafi geliyordu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2538930_8c9c1ffc9223d4faba7942bd7f0abd02.jpg

ARA ÖĞÜNLERDE AYRAN İÇERDİ

Annesi Zübeyde Hanım’ın elinden çıkmış olan Selanik usulü ıspanaklı börek, Cumhuriyetimizin kurucusunun çocukluğundan kalma en özel lezzetlerdendi. Öğünlerinde ayrana sık sık yer veren Atatürk, böreği ayranla içmeyi çok severdi. Hatta kahvaltının ve yemeklerin yanı sıra, ikindi vakitlerinde de bir kase ayran içerdi.

Atatürk’ün, akşam yemekleri ise daha kalabalık geçerdi. Davetlilerle beraber yemek yerken ülke meselelerini konuşmayı seven Atatürk’ün akşam yemekleri oldukça uzun sürerdi. Akşam yemeklerinde ise bamya ve karnıyarık sıklıkla tüketilirdi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2538930_467e428a3465d552221a50907b8b3095.jpg

Bunun yanında kavun, kavrulmuş tuzlu leblebi ve fıstık Atatürk'ün bir şeyler atıştırmak istediğinde ilk tercihleriydi. 

Akşam yemeğinden sonra gece geç saatlere kadar çalışan, kitap okuyan Atatürk, bu sırada karnı acıktığında yumurta tüketirdi. Tatlıyla pek arası olmadığı bilinen Atatürk’ün ara sıra gül reçeli yediği söyleniyor.

SON DİLEKLERİNDEN BİRİ 

Atatürk'ün en sevdiği yemeğin enginar olduğu söylense de bu tamamen yanlış… Çünkü Çünkü Mustafa Kemal hiç enginar yememiş ama tatmayı çok istemişti. Hatta son isteklerinden birisiydi… Yaveriyle arasında geçen konuşma ise şöyleydi:

“Çocuk, ben hiç enginar yemedim biliyor musun?”

“Türkiye'nin en ünlü aşçısı sizin için hazırladı. Kahramanmaraş'tan trenle yola çıktı. Geliyor Paşam”

Ama o tren 10 Kasım'a yetişemedi. Mustafa Kemal Atatürk merakla beklediği enginarı yiyemeden hayatını kaybetti.

Öğrencilik yıllarının alışkanlığı: Kuru fasulye

ataturk-un-sofra-adabi-sevdigi-yemekler

Atatürk’ün en sevdiği yemeklerin başında aşçısı Halit Atay’ın belirttiği üzere kuru fasulye geliyor. Öğrencilik yıllarında alıştığını ve bu yüzden sevdiğini belirtmiş Atatürk.

Kurunun yanında en çok tercih ettiği: Pilav

netsolhost

Kuru fasulyenin yanına en çok tercih ettiği yemek bulgur ya da pirinç pilavıymış.

Geceleri acıktığında: Peynirli omlet

turkcebilgi

Yine Halit Atay’ın vermiş olduğu bilgiye göre Mustafa Kemal Atatürk geceleri acıktığında peynirli omleti tercih ediyormuş. Yemek yemek ile arası çok olmayan Atatürk, kahvaltılık tercihini de omletten yana kullanıyormuş.

Selanik usulü: Ispanaklı börek

kaosamca

Küçüklüğünü Selanik’te ailesi ile birlikte geçiren Atatürk’ün en sevdiği yemeklerden bir tanesi de annesinin yaptığı Selanik usulü ıspanaklı börek olmuş.

En sevdiği meze: Fava

ataturk-en-sevdigi-yemekler
İçkilerden en çok rakıyı seven Atatürk meze olarak da en çok favayı seviyormuş. Bu nedenle özellikle rakı sofrasında fava olmasını rica ediyormiş.

Severek yerdi: Etli bamya

melihguney

Herkesin kolay kolay sevemediği ancak Atatürk’ün severek yediği bir yemek olarak etli bamya. Yoğurt ile birlikte tükettiği etli bamya da favorilerinden bir tanesiymiş.

En sevdiklerinden: Karnıyarık

youtube

Atatürk’ün en sevdiği yemekler listesinde sıralamada birinciliğe oynayacak olan yemek karnıyarıkmış. Atatürk karnıyarığı pirinç pilavı ile yemeyi tercih ediyormuş.

Tatlılar arasından: İrmik helvası

theninas

Tatlı ile pek arası olmadığı bilinen Atatürk’ün tatlılar arasından en çok irmik helvasını sevdiği biliniyor.

Deneyip beğenmiş: Haşlanmış kuşkonmaz

frmtr

Kuşkonmaz ile Avrupa’da karşılaşıp denedikten sonra tohumunu alarak Yalova Devlet Çiftliği’nde yetiştiren Mustafa Kemal, kuşkonmazı en çok haşlanmış olarak seviyormuş.

Yemek nasip olmamış: Enginar

haber365

Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım’da hayata gözlerini yummadan önce son olarak ne yediği kesin olmamakla birlikte son isteğinin enginar olduğu konusunda bilgiler mevcut. İzmir’den gelmesi gereken enginarın yetişmemesi nedeni ile bu isteği malesef ki gerçekleşmemiş.

Son: Atatürk'ün sofrası...

ogrenmem

Son olarak Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Atatürk’ün sofrası ile ilgili söylediği sözü paylaşmak isteriz: "Atatürk'ün sofrasından hepimizin ruhunda ve dimağında nice derin, tatlı ve ibret verici anılar, yaşama ve insanlığa dair, nice değerli dersler kalmıştır."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu