Altında Fed Fiyatlamaları

Altında Fed Fiyatlamaları...Altında yükseliş ivmesi Fed yetkililerinden gelen faiz tahminleri dolayısıyla kesintiye uğradı. Altının onsu küresel piyasalarda 1860 dolar seviyesinde yatay bir görünüm sergiledi. TCMB'nin faiz kararı sonrasında 673 TL'ye dayanan gram altında ise işlemler 660 TL civarından geçiyor.

bloomberght.com'da yayınlanan habere göre; Altın fiyatlarındaki ivme, Fed yetkililerinin yatırımcılara merkez bankasının artan fiyat baskılarını nasıl yöneteceği konusunda netlik sunmayan açıklamalarının ardından kesintiye uğradı. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, fiyat artışlarının azalacağını ve işgücü piyasasının gelecek yıl canlı olacağını söyledi, ancak politika sıkılaştırılmasının hızına ilişkin tercihi konusunda yorum yapmadı.

Bu yorum, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly’nin faiz konusunda harekete geçmek için halen çok erken olduğunu söylerken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın merkez bankasının daha şahin bir tutum takınmasını istemesinden sonra geldi.

Altın fiyatları, ABD’de tüketici fiyatları endeksinin 1990’dan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirmesi ve bunun da enflasyonun kontrolden çıkabileceği endişelerini güçlendirmesinin ardından, geçen hafta uzun süredir sürdürdüğü aşağı trendi kırmıştı.

"Altında yeni bir katalizöre ihtiyaç var" Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Altın fiyatlarının, bir dizi para politikası kararının merkez bankalarının enflasyon ile nasıl mücadele edeceklerine ilişkin farklı bir fikri işaret etmesinin ardından yeni bir katalizöre ihtiyacı var. Altın Fed konusunda bekle-gör moduna sıkışmış durumda ve bu durum yıl sonuna kadar devam edebilir” dedi.

Spot altın yüzde 0,2 yükselerek ons başına 1.862,76 dolara çıktı ve bu hafta fazla bir değişiklik göstermedi.

Gümüş yüzde 0,4 yükselerek haftalık kaybını yüzde 1,6’ya düşürürdü. Paladyum yüzde 0,4 yükseldi ve üst üste üçüncü haftayı kazançla geçmeye yöneldi. Platin ise yüzde 1 yükseldi ve haftayı kayıpla geçmeye hazırlanıyor.

ALTIN NE KADAR? 19 Kasım 2021 anlık ve güncel çeyrek altın alış fiyatı 1066,82 lira, satış fiyatı 1093,50 liradan işlem görüyor.

Gram altında ise alış fiyatı 666,23 lira, satış fiyatı 666,61 lira seviyesinde yer alıyor. CUMHURİYET ALTINI KAÇ TL? Son dönemdeki artışlarla birlikte hem 3 bin lira barajını aşan hem de bu seviyelerdeki eşikleri geçen Cumhuriyet altını bugün 4 bin 225 liradan alınırken 4 bin 365 liradan da satışa sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu